Wścieklizna u psów

Jedną z najbardziej znanych psich chorób jest z całą pewnością , która jest śmiertelną chorobą wirusową.

Wściekliznę wywołuje wirus zwany „rabbies” bądź „lyssa”. Warto wiedzieć o tym, że wścieklizna jest chorobą zwalczaną z urzędu i występuje praktycznie u wszystkich ssaków. Choroba ta jest najczęściej przenoszona przesz dzikie zwierzęta, takie jak lisy oraz wiewiórki. Okres wylęgania się wścieklizny trwa od trzech do dziesięciu dni, jednak w niektórych przypadkach może przeciągnąć się nawet do kilku miesięcy, co jest uzależnione od miejsca wniknięcia zarazka oraz jego ilości. Zakażenie wścieklizną następuje w wyniku kontaktu ze śliną chorego zwierzęcia, ważne jest także fakt, że do zarażenia nie jest konieczne ugryzienie. Wirus wścieklizny jest stosunkowo odporny, a promienie UV, czyli światło słoneczne, zabijają go w przeciągu kilku godzin. Warto pamiętać także o tym, że pies jest zdolny do zarażania tuż po zakażeniu, a więc jeszcze przed wystąpieniem u niego objawów.

Wścieklizna przebiega w trzech etapach. Pierwszy, okres zwiastunowy trwa do trzech dni, w przeciągu, których pies przestaje jeść i pić. Ponadto w tym czasie niektóre zwierzęta wykazują nadmierną agresję, a inne są zbyt łagodne. Podsumowując, w tej fazie psy zachowują się wbrew swojej naturze, jaką prezentują, na co dzień. W fazie zwiastunowej można także zaobserwować u psów kłapanie zębami, szczekanie bez powodu, a także wypadającą trzecią powiekę. Warto pamiętać o tym, że jeżeli w pierwszym stadium już wystąpi agresja, to nie jest ona jeszcze skierowana przeciwko właścicielowi. Po okresie zwiastunowym pojawia się okres pobudzenia, który charakteryzuje się niepokojem, niepochamowaną aktywnością ruchową, ślinotokiem, ochrypłym szczekaniem, a także kilometrowym wędrówkami bez celu. W tej fazie pojawia się także agresja wobec właściciela. Ostatni, trzeci okres trwa od 3-4 dni w przeciągu, których postępuje agresja, następują porażenia gardła, krtani, kończyn oraz niewydolność układu oddechowego. Śmierć psa następuje po około dwóch tygodniach od momentu pojawienia się pierwszych objawów.

Aby uchronić psa przed chorobą należy go zaczepić w wieku od 2-6 miesięcy, później trzeba powtarzać je obowiązkowo co roku.

Tagi: , , ,
lip 04, 2009 | 0 | Pielęgnacja i zdrowie

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.